NZNS Annual Sports Competition

NZNS Annual Sports Competition

New Zealand Nepal Society organised various sporting events during the month of September. NZNS would like to contragulate to all winners and participants in those events. Here are the winners.

 

Table Tennis (Under 15)

First Master Ayush Bhandari
Second Master Florian Pant
Third Lennart Pant/ Master Sourav Dhungel

Table Tennis (Women)

First Mrs Jagamaya Shrestha Ranjit
Second Mrs Priyangu Dhungel
Third Mrs Indu Sharma

Table Tennis (Men)

First Mr Sameer Khanal
Second Mr Sujan Gurung
Third Mr Madan Shrestha

Badminton (Under 15)

First Master Ayush Bhandari
Second Master Florian Pant
Third Master Sourav Dhungel

Badminton (Women)

First Miss Salina Dhungel
Second Mrs Priyangu Dhungel
Third Mrs Sushila Bhattarai

Badminton (Men)

First Mr Chandra Gurung
Second Mr Suman Dhungel
Third Mr Dipendra KC

Badminton (Double)

First Shaurya Bhattarai & Madan Shrestha
Second Suman Dhungel & laxman Paudel

Chess(Under 15)

Winner Master Manit KC
Runner up Master Divyanshu Dave Khadka

Chess (Adult)

Winner Mr Sameer Khanal
Runner up Mr Dinesh Khadka

Carrom Board (Under 15)

Winner Master Sourav Dhungel and Master Anurodh Thapa
Runner up Master Manit KC and Master Lennart Pant

Carrom Board (Women)

Winner Mrs Neera Pant and Mrs Mina Paudel
Runner up Mrs Renu Koirala and Mrs Sushma Thapa

Carrom Board (Men)

Winner Mr Dipendra KC and Mr Madan Shrestha
Runner up Mr Dinesh Khadka and Mr Suman Dhungel

Table Tennis (Under 15)

First Master Ayush Bhandari
Second Master Florian Pant
Third Lennart Pant/ Master Sourav Dhungel

Table Tennis (Women)

First Mrs Jagamaya Shrestha Ranjit
Second Mrs Priyangu Dhungel
Third Mrs Indu Sharma

Table Tennis (Men)

First Mr Sameer Khanal
Second Mr Sujan Gurung
Third Mr Madan Shrestha

Badminton (Under 15)

First Master Ayush Bhandari
Second Master Florian Pant
Third Master Sourav Dhungel

Badminton (Women)

First Miss Salina Dhungel
Second Mrs Priyangu Dhungel
Third Mrs Sushila Bhattarai

Badminton (Men)

First Mr Chandra Gurung
Second Mr Suman Dhungel
Third Mr Dipendra KC

Badminton (Double)

First/Second Game too close to declare one team as winner
Second  

Chess(Under 15)

Winner Master Manit KC
Runner up Master Divyanshu Dave Khadka

Chess (Adult)

Winner Mr Sameer Khanal
Runner up Mr Dinesh Khadka

Carrom Board (Under 15)

Winner Master Sourav Dhungel and Master Anurodh Thapa
Runner up Master Manit KC and Master Lennart Pant

Carrom Board (Women)

Winner Mrs Neera Pant and Mrs Mina Paudel
Runner up Mrs Renu Koirala and Mrs Sushma Thapa

Carrom Board (Men)

Winner Mr Dipendra KC and Mr Madan Shrestha
Runner up Mr Dinesh Khadka and Mr Suman Dhungel

 

Copyright @ 2015 New Zealand Nepal Society Inc. Auckland New Zealand